Ostatnie komentarze

Sprzedaż mieszkań spada, ale rynek pozostaje w równowadze
31 lipiec 2019
Katarzyna Kuniewicz

Rośnie apetyt globalnych inwestorów na aktywa z obszaru Living
12 czerwiec 2019
Dr Maximilian Mendel, MRICS

Deweloperzy trzymają poziom
25 kwiecień 2019
Kazimierz Kirejczyk, FRICS

Łódź – gwiazda rynku deweloperskiego 2018 r.
6 luty 2019
Agnieszka Mikulska

Rok 2018 na rynku mieszkaniowym – thriller z happy endem
22 styczeń 2019
Katarzyna Kuniewicz

Kolejny kwartał – kolejny rekord w mieszkaniówce

28 kwiecień 2017

18,6 tyś. mieszkań to nowy kwartalny rekord sprzedaży polskiej branży deweloperskiej. W I kwartale 2017 r. w sześciu największych miastach sprzedano o blisko 30% więcej mieszkań niż przed rokiem. Przeciętne ceny mieszkań w ofercie pozostały przy tym na nie zmienionym poziomie, choć jak wynika z najnowszego raportu REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2017 r.” w wyższych segmentach rynku widoczna była tendencja wzrostowa.

Deweloperzy po raz kolejny podnieśli poprzeczkę. Drugi kwartał z rzędu sprzedaż przekroczyła 18 tys. jednostek. Choć wzrost kdk nie był tak spektakularny jak na koniec 2016 r. to i tak o 3% poprawiony został poprzedni rekordowy wynik. Popyt wzrósł praktycznie we wszystkich analizowanych miastach. Jedynym rynkiem, na którym odnotowano wyraźny spadek było Trójmiasto (o 10% kdk). Najbardziej zadowolone mogą być natomiast firmy budujące w Krakowie. Tam wolumen sprzedaży był o 17% wyższy niż przed kwartałem i po raz pierwszy w historii przekroczył 4 tys.

Na uwagę zasługuje fakt, że od kilku kwartałów systematycznie spada liczba gotowych niesprzedanych mieszkań. Na koniec marca na sześciu rynkach stanowiły one zaledwie 13% z całości oferty, która wynosiła 50,2 tys. Co więcej, jak wynika z monitoringu REAS, w budynkach, których oddanie zaplanowano na 2017 rok, ok. ¾ lokali znalazło już swoich nabywców. Świadczy to nie tylko o wysokim popycie, ale również o dobrym przygotowaniu projektów deweloperskich, które były  wprowadzane na rynek w dwóch ostatnich latach. Mieszkania odpowiadają preferencjom nabywców nie tylko pod względem rozkładu czy standardu, ale i ceny. To nagroda dla deweloperów, którzy nauczyli się dobrze czytać rynek. Zapewnia im to nie tylko efektowne wskaźniki sprzedaży, ale i bezpieczeństwo finansowe na wypadek spadku tempa sprzedaży w końcowej fazie realizacji projektów.

Deweloperzy ostrożnie podeszli do możliwości delikatnego osłabienia popytu powodowanego między innymi skutkami rekomendacji S (czyli wzrostu do 20% wymaganego wkładu własnego) i wyczerpania środków z MdM na ten rok. Od stycznia do marca wprowadzili do sprzedaży „zaledwie” 16 tys. mieszkań – o 16% mniej niż kwartał wcześniej.

Choć rzeczywiście MdM-owy dopalacz nie będzie działał praktycznie aż do końca tego roku (w ostatnim kwartale spodziewana jest ponownie wzmożona akcja rezerwacyjna z myślą o wykorzystaniu środków z drugiej puli na 2018 r.), nic nie wskazuje na to, by to spowolnienie wprowadzeń miało się utrzymać dłużej. Na rynku poza nabywcami MdM-owymi pozostaje kilka równoważnych grup nabywców, wśród których są min.: kupujący na własne potrzeby „gotówkowcy” oraz inwestorzy indywidualni kupujący mieszkania na wynajem. Zdaniem REAS obie te grupy odpowiadały w minionym roku za 60% całej sprzedaży. Zapowiedź utrzymania bardzo niskich stóp procentowych powinna tylko umocnić ich aktywność na  rynku nieruchomości.

Więcej danych w raporcie Rynek mieszkaniowy w Polsce - I kwartał 2017 r.